2013 YGS sonuçları ne zaman açıklanır?

24 Mart 2013 tarihinde yapılan YGS’nin ne zaman açıklanacağı merak konusu. Ben bugün küçük bir araştırma yaptım. Geçmiş yıllarda yapılan YGS’lerde sonuçlar nasıl bir düzen içerisinde açıklanmış. YGS’nin yapılmaya başladığı zamandan beri aşağı yukarı  19 günle 1 ay arasında değişen zaman dilimlerinde sonuçlar açıklanmış.

2010 yılında yapılan YGS’ninsonuçları  19 gün sonra açıklanmış. 2011 yılında yapılan YGS’nin sonuçları ise 32 gün sonra açıklanmış. 2012 yılına geldiğimizde ise YGS’nin sonuçları 19 gün sonra açıklanmış. Buradan hareketle yaklaşık 3 hafta sonra kuvvetle muhtemeldir ki sonuçlar açıklanmış olur. Sonuçlar benim öngörüme göre 12ile 15 Nisan tarihleri arasında açıklanacaktır diye düşünüyorum.

Aslında ÖSYM’nin sahip olduğu teknoloji ile daha kısa sürede sonuçlar açıklanabilir. Ancak bildiğimiz kadarıyla her kağıt en az 2 defa farklı programlar aracılığıyla okunuyor ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılıyor. Tereddüt oluşması halinde cevap kağıtları3. kez yeniden okunup değerlendiriliyor.  Yaklaşık 1.850.000 adayın sınava girdiğini varsayarsak ÖSYM’nin adeta kılı kırk yararak değerlendirme yapıyor olması  bizi şaşırtmamalı.

Sözünü ettiğimiz değerlendirme sırasında sadece adayların aldıkları puanlar hesaplanmıyor. Bunun yanında adayların kendi cevap kağıtlarını ve hatta soru kitapçıklarını görebilmeleri için elektronik ortama aktarılması, kopya çekilip çekilmediği, kopya çekilmişse hangi boyutlarda çekildiği ve kopya çekenlerin tespitide yapılıyor.

Bütün bu aşamalardan sonra sonuçların açıklanması aşamasına geliniyor. Kimbilirbelkideönümüzdeki haftaların birinde bir sabah uyandığımızda YGS sonuçlarının erken vakitte açıklandığını haber alırız. Zira geçen yıl 20 Nisan 2012 tarihinde sabah saat 06:00’da açıklanmıştı.

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle.

Ahmet GÜNAY

Psikolojik DanışmanYazıyı paylaşın

Yazı için yorumunuz